Get Ready for Our 2020 Art Exhibit Download Art Application Today!

2019 Fine Art Exhibit Reception

2018 Award Winners

Selected by Sandy Litchfield 

of Amherst, Massachusetts

Artist, Assistant Professor of Architecture, 

University of Massachusetts, Amherst 

Click on names to see art ....

BEST in SHOW 

Ellen Sullivan Farley   “Guitar in Purple and Yellow”  Acrylic #52

ACRYLICS  1st Prize Genowefa Stec “Skull” #59

                      2nd Prz Anna M. Chandler “Landscape Dream” #44

 

GRAPHICS  1st Prize Joan Nelson     “Junco”   #9

    &Mixed      2nd Prize David Melega   “Moon” #37 

 

PASTEL       1st Prize Barbara Cohen “48 Was Great Again” #3

                       2nd Prize Meg Bandara    “Turning Point, II”  #39

  

OIL                1st Prize Jo-Ann Denehy         “Pine Hollow” #11

                       2nd Prize Ann Bagge       “Silence” #53

 

WATERCOLOR 1st Prize John Tomasetti      “Iris Transitions” #42

                          2nd Prize Ted Fijal “Factory On A Snowy Day” #7

 

MERIT AWARDS

Michihiro Yoshida “Creation B” Oil   #1

Mary Ann Wordsworth “Friends” Watercolor   #4

Chester Palerma “Chatham” Watercolor #10

Marie Flahive “Playing Gold” Watercolor #13

Barbara Collins “Country Kitchen Table” Oil #24

Betty Korostynski “Flamingo Colony” Oil #31

Joe Burger “Hobo’s Melody” Watercolor #40

Roger A. Simon “Semmelweis” Mixed Media #45

Allan Izatt “Summer Bloom” Watercolor #55

Matthew Mattingly ”Snow Storm” Oil #63

2017 Art Exhibit

Award Winners

 

Selected by Felice Caivano

from Southampton, MA 

Visual arts Professor at

Holyoke Community College 

and Fine Arts Curator at

Trinity College, Hartford CT

 

BEST in SHOW  

Joan Nelson 

“Garden Sparrow”   

Acrylic

ACRYLICS

1st Prize Ted Fijal 

“Milk House”

2nd Prize Harriette Block

“Ocean Study

GRAPHICS & MIXED MEDIA

1st Prize Jan Peters “A Place Called Home” 

2nd Prize Lisa Goldberg 

“Sheltie Portrait”  

OIL

1st Prize Ann Bagge

“First Baseman Hanley Ramirez”

2nd Prize Bernard Duffy “Complementary”

 

PASTEL

1st Prize Philip G. Airoldi “Nature’s Way” 

2nd Prize Meg Bandarra  “Catching Sunset”

 

WATERCOLOR

1st Prize John Tomasetti

 “Blue Vase and Flowers”

2nd Prize Marie Flahive “On Albert Road” 

 

Merit Awards

Nancy Michon “Vignette of Spring”  Pastel

Jo-Ann Denehy “Winter Trees” Oil 

Joseph M. Burger

“Rotherburg Tower” Watercolor

Robert Wordsworth “Grandma’s Porch“ Oil 

Maureen Keough

“Vermont Smokehouse”  Pastel 

Joan Gilliand “Country Cottage”  Oil

Barbara Cohen “Music to My Ears”  Pastel 

Michele M.A. LaPalme 

“Monet’s House” Pen&Ink 

Click on image to enlarge.

><
1/2

A very succcesful Art Reception 2017!  See our Facebook page to download.

  • Facebook Social Icon

Fine Art  Friends 2016 12th Annual Art Exhibit